Nauka dźwięków

Dzieci to wspaniałe istoty, które już od pierwszego dnia narodzin uczą się wielu rzeczy

Dzieci to wspaniałe istoty, które już od pierwszego dnia narodzin uczą się wielu rzeczy. Nauka odbywa się poprzez zabawę, poprzez obserwację, dzięki rodzicom. To oni powinni dbać o swoje pociechy, dzięki czemu będą one w stanie nadążyć za swoimi rówieśnikami. Pomocne w rozwoju mogą być książki, których jest pełno na rynku. Nie sięgajmy jednak po żadne poradniki, ale po wspaniałą i fascynującą literaturę dziecięcą, aby zachęcić swoje pociechy do czytania już od samego początku. Bardzo pomocna i bardzo edukacyjna książeczka to “Księga dźwięków” Soledad Bravi (https://www.taniaksiazka.pl/ksiega-dzwiekow-bravi-soledad-p-632777.html),która… nie wydaje żadnych dźwięków.

Jakie można wydawać dźwięki?

Zanim dziecko nauczy się mówić w pierwszej kolejności wydaje dźwięki, które jest mu łatwiej przyswoić. Dlatego też warto pokazywać dzieciom jakie dźwięki wydają poszczególne przedmioty. Pomocna w tym będzie wspomniana książka, gdzie pokazane mamy rzeczy oraz to, jakie dźwięki one wydają. Wiele osób słysząc tytuł tej książki jest święcie przekonana, że jest to pozycja, gdzie również można je usłyszeć. Tak nie jest, jednak wielu specjalistów uważa to za wielki plus, ponieważ…rodzic bardziej angażuje się we wspólne czytanie z dzieckiem. Dzięki temu, że to właśnie osoba dorosła wypowie ten dźwięk jest szansa na to, że czytanie będzie odbywać się wspólnie, a dziecko nie zostanie pozostawione samo w sobie. Kolejną, ogromną zaletą tej książki jest fakt, że można w niej znaleźć różnego rodzaju przedmioty. Są w niej różnego rodzaju zwierzątka, które zawsze bardzo ciekawią maluchy. Można również znaleźć różnego rodzaju potrawy, warzywa, owoce. Dziecko przy pomocy rodzica może określić jakie dźwięki wydawane są podczas ich zjadania.

Ćwiczenia logopedyczne

Księga dźwięków” Soledad Bravi to wspaniałe wyrazy dźwiękonaśladowcze, dzięki którym nasza pociecha rozpocznie swoją edukację, która już niedługo zaprowadzi ją prosto do nauki mówienia. Wielu logopedów zaleca takie ćwiczenia z dźwiękami dzieciom, których mowa jest opóźniona. Wydawanie takich dźwięków wspaniale ćwiczy aparat mowy, który zachęcony jest do dalszego, bardziej intensywnego działania. W książce można znaleźć barwne ilustracje (czyli coś co powinno być obecne w każdej książce dedykowanej maluchom), które zachęcają do tego, aby zapoznać się z różnymi dźwiękami otaczającego nas świata. Warto do tej książki często wracać. Wielu rodziców mówi, że jego pociecha samodzielnie chętnie wraca do lektury tej książeczki z dźwiękami. Zapoznając nasze dziecko z obrazkami, dźwiękami przekonamy się, że będzie ono chętniej podejmowało naukę pierwszych słów, a potem zdań.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com